Ράδιο Βήτα Chatbox

Πέρασε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος Betsson ήρωα τον Κουέστα ο Άρης

Ο Άρης νίκησε 4-2 την ΑΕΚ στα πέναλντι στο Κλεάνθης Βικελίδης και πέρασε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος Betsson.

Στον αγώνα η Ένωση μπήκε καλύτερα χάνοντας ευκαιρία για το γκολ με τον Τσούμπερ στο 10΄. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Βίντα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάϊντ στο 11΄.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ απείλησε με τον Βίντα. Οι Θεσσαλονικείς σκόραραν με τον Μορόν στο 26΄ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάϊντ.

Η ΑΕΚ πέτυχε το 0-1 με τον Γκατσίνοβιτς στο 45+1΄. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Μορόν στο 48΄ ενώ η Ένωση διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ στο Ρότα.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιτεθούν αλλά οι γηπεδούχοι έκλειναν τους διαδρόμους ενώ το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια και μαζί με το 0-0 στην Αγιά Σοφιά OPAP Arena οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες δεν έκαναν κάποια φάση. Η Ένωση ζήτησε πέναλντι όταν μετά από σουτ του Πόνσε η μπάλα πήγε στο χέρι του Ρόουζ αλλά var και διαιτητής θεώρησαν ότι είναι χέρι στήριξης και δεν δόθηκε η παράβαση.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης δεν έγινε κάποια φάση και οι δύο σύλλογοι πήγαν στα πέναλντι.

Στην διαδικασία των πέναλντι ο Άρης έκανε το 1-0 με τον Φαμπιάνο ο Κουέστα έπιασε το πέναλντι του Βίντα. Ο Μορόν πέτυχε το 2-0, ο Φαν Βέερτ μείωσε σε 2-1.

Έχασε πέναλντι Φετφατζίδης και ο Κουέστα απέκρουσε του Πόνσε. Ο Νταρίντα έκανε το 3-1.

Ο Πινέδα μείωσε 3-2. Ο Βερστράτε πέτυχε το 4-2 και την πρόκριση του Άρη.