Ράδιο Βήτα Chatbox

Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Conference με ήρωα τον Τζολάκη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-2 στα πέναλντι την Φενέρμπαχτσε στην Κωσταντινούπολη και πέρασε στα ημιτελικά του Europa Conference league για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν φάση με τον Τσικίνιο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 με τον Καχβετσί στο 12΄ ενώ αργότερα ο ίδιος έκανε φάση και για άλλο γκολ. Στην αναμέτρηση δεν έγιναν πολλές φάσεις καθώς υπήρχαν έντονες μονομαχίες και νεύρα.

Ο Πειραιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Μασούρα. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν μπήκε κάποιο τέρμα με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος των 90 λεπτών και οι γηπεδούχοι να ισοφαρίζουν την ήττα με 3-2 στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και ο αγώνας να οδηγείται στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ιμπόρα για το γκολ. Η Φενέρμπαχτσε έχασε φάση για το γκολ αλλά το 1-0 ήταν τελικό αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλντι.

Στα πέναλντι ο Ολυμπιακός με ήρωα τον Τζολάκη ο οποίος έπιασε τρεις εκτελέσεις έδωσε τη νίκη με 3-2 και την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.